معرفی جاهای دیدنی کاپادوکیا

تاریخ و تمدن و فرهنگ دست به دست بشر داده اند تا شهر کاپادوکیا در ترکیه را به وجود آورند. غنای شگرف مدنیت در جواهر ترکیه به وضوح دیده می شود. خانه های باستانی کاپادوکیا که با دست در دل کوه کنده شده اند , شهر زیرزمینی پر رمز و راز درینکویو , دودکش های زیبای پاشابگ و صدها جاذبه برتر دیگر همه و همه توریست ها را مهیای یک سفر جذاب و به یاد ماندنی در کاپادوکیای ترکیه نمایند. شهری پر از آثار تاریخی و باستانی که توریست ها را در صفحات تاریخ غرق می کند و گذشته های پاکادوکیا را به چشم گردشگران به تصویر می کشد.

۱. موزه فضای باز گورمه

منطقه تحت حفاظت یونسکو که شامل کلیساها و صومعه های سنگی با نقاشی های حیرت انگیز موزه فضای باز گورمه را تشکیل می دهد. این موزه در کاپادوکیا زمانی مهمترین مرکز مذهبی امپراتوری بیزانس بود. کلیسای المالی یا همان کلیسای سیب با دیوار نگاره های معراج حضرت عیسی مزین شده است در همین موزه می باشد. همچنین کلیسای توکالی با آثار تاریخی منحصر به فردش نیز در موزه فضای باز گورمه می باشد. مجموعه ای از کلیساهایی با سبک معماری باستانی جزو آثار باستانی کاپادوکیا به شمار می آید و برجسته ترین جاذبه توریستی گردشگران کاپادوکیای ترکیه می باشد.

موزه-فضای-باز-گورمه

۲. شهر اعجاب انگیز کایماکلی

شهر اعجاب انگیز کایماکلی که در زیر زمین توسط مردمان آن دوره ساخته شده است به سبب در امان ماندن مسیحیان آن دوره که در جنگ های در گرفته بین امپراتوری بیزانس با اعراب و همچنین ایرانی ها روی داد به وجود آمد. شهر زیرزمینی کایماکلی در کاپادوکیا مجموعه ای از هزارتوی شگفت انگیز با اتاق های بسیار زیاد که هر توریست منطقه کاپادوکیا را محو خود می کند. اتاق هایی که به وسیله تونل هایی به همدیگر وصل شده اند در هشت طبقه ساخته شده اند. گردشگران در یک شهر زیرزمنی با شبکه ای از اتاق های تو در تو با تونل های حیرت انگیز تجربه ای باستانی را در کاپادوکیا به ثبت خواهند رساند.

شهر-زیرزمینی-کایماکلی

۳. شهر زیرزمینی درینکویو

به مانند شهر حیرت انگیز کایماکلی , شهر زیرزمینی دیگری به اسم درینکویو در کاپادوکیا ساخته شده است که کاربری آن برای مسیحیان دوره بیزانس همانند کایماکلی بوده است. جالب است برای مراسمات مذهبی و دینی مکان های منحصر به فردی در نظر گرفته شده است , همچنین وجود انبارهای متعدد در این سازه زیبا نیز از نکات جالب توجه آن است. شهرهای زیرزمینی درینکویو و کایماکلی در کاپادوکیا بسیار نزدیک به هم ساخته شده اند.

درینکویو-در-کاپادوکیا

۴. روستای زیبای چاووشین

روستای زیبای چاووشین در کاپادوکیا دو کلیسای تاریخی و زیبا را در خود جا داده است. کلیسای اول که در اوایل سده بیستم محل نگهداری کبوتران شده بود به کلیسای خانه کبوتر شهرت یافته است. دیوارنگاره های این کلیسا چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. در قسمت های مرتفع این روستا کلیسای دیگری بنا شده است که به کلیسای باپتیست مشهور است که سبک معماری به کار رفته در آن به مانند کاخ های سلطنتی با ستون های ضخیم می باشد.

روستای-چاووشین-در-کاپادوکیا

۵. دره سوگانلی

بزرگترین مرکز مسیحیت در دوران بیزانس دره سوگانلی در کاپادوکیا بود. قله های سنگی این دره زمانی محل عبادت راهبان بوده است. هر توریستی که پای در این منطقه از کاپادوکیا گذاشته است با هر قدم سفری در دل تاریخ را تجربه کرده است. مسیری پر از روستاهای متروکه باستانی و اماکن تاریخی بسیار جالب این ناحیه از کاپادکیا را به بهشت باستانی مبدل کرده است. دره سوگانلی در کاپادوکیا مجموعه ای از کلیساها , صومعه سراها و خرابه های باستانی است.

سوگانلی-در-کاپادوکیا

۶. منطقه گوریمه

به جرات می توان گفت گوریمه در کاپادوکیا یکی از چشم نوازترین روستاها در حوزه گردشگری و توریستی می باشد. گردشگران وقتی با بالون های هوای گرم بر فراز این منطقه از کاپادوکیا سیر می کنند شاهد مکان هایی خواهند بود که زمانی زندگی در آن جریان داشته و حال برخی از آن در دل خاک آرام گرفته اند و برخی از خانه های سنگی دیگر با اتاق های به شکل غار هنوز خود را استوار نشان می دهند. عکس هایی که از بالن گرفته می شود جذابیت های یک تجربه ناب با بالن گردی بر بالای روستای گورمه در کاپادوکیا را ثبت خواهد کرد. شب های روشن این روستا چهره ی دیگری از زیبایی های این روستا را نمایش می دهد.

روستای-گورمه-کاپادوکیا