گردشگری همیشه با هدف دیدن جاذبه های جهان انجام نمی شود. گاهی هدف گردشگری سلامت و کسب سلامتی است. این نوع گردشگری که با گردشگری پزشکی نیز شناخته می شود با هدف استفاده از خدمات برتر و دانش و ابزارآلات مدرن پزشکی صورت می گیرد تا در صد خطاها به کمترین میزان خود تقیل یابند. اگر شما هم تمایل دارید بدانید قطب های گردشگری پزشکی در دنیا چه مقاصدی هستند با ساتراپ در این مقاله همراه شوید.

برزیل، جراحی های زیبایی

قطب اصلی جراحی های زیبایی از ۴۰ سال پیش تاکنون کشور برزیل است و بیشتر از هر کشور دیگری متخصص جراحی زیبایی در این کشور وجود دارد. به جز سائوپائولو و ریودوژانیرو، حتی کوچکترین شهرهای برزیل مانند سانتوس نیز جراحی های زیبایی با بالاترین کیفیت انجام می شود. جراحان هیچ کشوری در عمل های زیبایی مانند عمل بینی، لیفتینگ صورت و تنه به پای جراحان برزیلی نمی رسند. البته هزینه کیفیت شان را حسابی از شما می گیرند چرا که هزینه این عمل ها تقریبا ۳۵۰۰ تا ۶۵۰۰ دلار می باشد که البته نسبت به خیلی از کشورها هنوز هزینه پایینی محسوب می شود.

سنگاپور، جراحی های سیستم عصبی قلب، زنان و زایمان

سنگاپور با سابقه ترین کشور در گردشگری پزشکی به حساب می آید که براساس رتبه بندی سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر از نظر کیفیت خدمات پزشکی مقام اول آسیا و ششم جهان را دارد. طیف گسترده خدمات درمانی تشخیصی با کیفیت بالا من جمله جراحی های عمومی، سیستم عصبی، قلبی عروقی تا انکولوژی، چشم پزشکی، ارتوپدی و گوارش باعث شده تا سالانه صدها هزار گردشگر راهی این کشور شوند. سنگاپور از پیشتازان تحقیق در خصوص کاربرد سلول های بنیادی در درمان بیماری ها می باشد. سنگاپور از یکی از بزرگترین و مهمترین مراکز پژوهشی پزشکی در جهان با نام بایوپولیس برخوردار است که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده و تاکنون نتایج درخشانی کسب کرده است.

کاستاریکا، جراحی های دهان و دندان

کاستاریکا یکی از پنج کشور برتر در گردشگری پزشکی به حساب می آید که عمده شهرتش مدیون خدمات دندان پزشکی و  جراحی های دهان و دندان می باشد. البته این سرزمین در حوزه جراحی های زیبایی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. این کشور سالانه پذیرای بیش از ۱۵۰ هزار گردشگر پزشکی می باشد که از مهم ترین منابع درآمد این کشور به حساب می آید. براساس آخرین آمار وزارت بهداشت کاستاریکا، یک جراحی ترمیمی دهان و دندان در این کشور حدود ۳۵۰ دلار هزینه دارد. در حالی که همین جراحی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱۲۵۰ یورو برای افراد آب می خورد.

پاناما، بیشتر خدمات پزشکی

پاناما از ارزانترین کشورهای ارائه دهنده خدمات پزشکی است یعنی بیشتر خدمات پزشکی این کشور۴۰ تا ۷۰ درصد ارزانتر از خدمات مشابه در آمریکا می باشد. ارزانی و نزدیک بودن به آمریکا باعث شده تا این کشور به گزینه اول آمریکایی ها برای گردشگری پزشکی تبدیل شود. با این حال از اروپا نیز گردشگران زیادی به این کشور می روند. درآمد اصلی کشور از راه گردشگری تامین می شود.

مکزیک، چکاپ کامل پزشکی

مکزیک از مهمترین ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی در جهان محسوب می شود. حدود ۷۰ درصد گردشگران از کشور آمریکایی است چرا که هزینه های درمانی در مکزیک آنقدر پایین است که می ارزد افراد خودشان را از آمریکا به آنجا برسانند. دو تا سه روز در هتل بمانند تا فقط یک چکاپ کامل انجام دهند.