رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد

کمتر کسی پیدا می‌شود که غذای فوری دوست نداشته باشد، طعم بی‌نظیر و خوشمزه غذای فوری‌ها باعث شده که علی‌رغم همه ضررهایی که دارد بازهم از محبوب‌ترین غذاهای دنیا باشد. وقتی صحبت از غذای فوری و همبرگر به میان می‌آید یاد بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا، مک‌دونالد می‌افتیم. امروز در این پست می‌خواهیم از واقعیت‌هایی جالب درباره رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد صحبت کنیم، ساتراپ را همراهی کنید.

مک‌دونالد رستوران زنجیره‌ای غذای فوری و همبرگر آمریکایی است. برادران ریچارد و موریس مک‌دونالد در سال ۱۹۴۰ این رستوران را در کالیفرنیا افتتاح کردند. در ابتدا در این رستوران فقط غذاهای کبابی و همبرگر درست می‌شد، برادران مک‌دونالد بعد از مدتی کار کردن در این رستوران به این نتیجه رسیدند که بیشتر درآمدشان از همبرگر است. در طول سالیان این فروشگاه در نقاط مختلف دنیا شعبه زد و ساندویچ‌های خوشمزه و جدید را خلق کرد. مک‌دونالد در سال ۲۰۱۱ با سهامی به ارزش ۳۵,۵۹۳ میلیون دلار و ۶% رشد نسبت به سال ۲۰۱۰ به ششمین برند تجاری برتر در دنیا شد.

امروز مک‌دونالد یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های زنجیره‌ای جهان است و با بیش از ۳۵۰۰۰ شعبه در ۱۲۰ کشور مختلف هرروز ۶۸ میلیون نفر مشتری دارد. مک‌دونالد در ابتدا فقط همبرگر، چیزبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، انواع مرغ‌ها و … را می‌فروخت اما با تغییر ذائقه مشتریان به منوی خود انواع سالادها، ماهی‌ها، میوه‌ها، ساندویچ‌های لقمه‌ای و … را هم اضافه کرد.

نشان‌واره‌ی این رستوران در سال ۱۹۶۱ ثبت شد، این نشان‌واره‌ی تجاری به شکل قوس‌های طلایی و به‌نوعی سمبل حرف ام بود. کارشناسان معتقد شکل خاص و ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز در نشان‌واره‌ی این شرکت یکی از دلایل جذب کودکان به این رستوران‌های مک‌دونالد است. اولین رستوران زنجیره‌ای برادران مک‌دونالد در سال ۱۹۵۵ به کمک شخصی به نام ری کراک (Ray Kroc) افتتاح شد و ین نقطه شروعی برافزایش شعبه‌های مختلف این شرکت در سراسر دنیا بود.

این شرکت در نقاط مختلف دنیا ۱٫۵ میلیون کارمند دارد و با تبلیغات فراوان همیشه سعی می‌کند که رتبه اول خود در مواد غذایی را حفظ کند. مک‌دونالد همیشه برای افزایش مشتریان خود ایده‌های خلاقانه و جالبی داشته است مثلاً در کنار رستوران‌های خود فضای بازی برای کودکان در نظر گرفته و دکور خود را مرتب تغییر می‌دهد. به هرکدام از شهرهای معروف دنیا که سفر کنید می‌توانید شعبه‌های مختلفی از این رستوران را پیدا کنید و خودتان را به ناهار و شامی خوشمزه دعوت کنید، دکوراسیون شاد و مهیج این رستوران‌ها طعم غذاهایش را برایتان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

باوجود همه موفقیت‌هایی که این شرکت به دست آورده اما پس از شهرت فراوانی که در دنیا پیدا کرد انتقادهای زیادی به آن وارد شد. یکی از این انتقادها مربوط به چاق‌کننده بودن غذاهای عرضه‌شده این رستوران است، منتقدان معتقدند که این شرکت یکی از دلایل شیوع چاقی در جهان است.