قبلا به استانبول سفر کرده اید؟ کدامیک از این ۱۵ تفریح جذاب را در استانبول انجام داده اید؟ یا در فکر سفر به استانبول هستید؟ نخست پروازهای چارتری و تورهای ایده آل ساتراپ را فراموش نکنید! بعد بازدید از این ۱۵ مکان را از دست ندید!

بازار ادویه
بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده استانبول بعد از بازار بزرگ. در آنجا همه چیز یافت می‌شود: ادویه، آجیل، میوه خشک، قهوه ترک، چای و حتی راحت الحلقوم معروف ترکی!

رقص سماع دراویش

ترکیه زادگاه و میزبان مقبره مولوی، شاعر بنام پارسی‌زبان است. به همین واسطه درویش‌ها و صوفیان زیادی در ترکیه هستند. یکی از مراسم معروف دراویش رقص معروف سماع است که معتقدند موجب تقرب به خدا می‌شود. تماشای این مراسم مذهبی را در ترکیه از دست ندهید.

شنیدن نوای اذان در فاصله مسجد آبی و حاجی صوفیا

 برخی معتقدند نوای اذان بین این دو مسجد به نحوی منحصر به فرد شنیده می‌شود. البته حاجی صوفیا در واقع دیگر مسجد نیست ولی هنوز نمازخانه دارد. یک موذن از یک مسجد ندا می‌دهد و موذن دیگر از مناره دیگر پاسخش را می‌دهد. یک تجربه جادویی! پس اگر نزدیک اذان در این حوالی بودید، توصیه می کنم در یکی از پارک های ساحلی آنجا یک صندلی گیر بیاورید، بنشینید و گوش فرا دهید.

کومپیر خوردن

  کومپیر نوعی غذاست که شامل یک سیب ‌زمینی توپر از مواد مختلف می‌شود. آشپز، سیب ‌زمینی را با پنیر و کره، تفت می‌دهد تا نرم شود. سپس آن را به دلخواه شما با تاپینگ‌های مختلف، از زیتون و هات داگ گرفته تا خیارشور، ذرت، نخود فرنگی و بلغور پر می کند. یعنی یک میان وعده کامل.

رفتن به حمام ترکی

هر وقت احساس کسالت کردید، حمام های ترکی انتظارتان را می کشند. اگر دنبال تجربه کامل این حمام ها هستید، حمام ها به دو بخش زنانه و مردانه تفکیک شده‌اند.

سواری با ارابه قرمزرنگ

یکی از راه های رفتن به میدان استقلال، بدون درگیر جمعیت شدن، سفر با تراموای شهری است. سفر با این تراموا هم بی ‌شک یک تجربه منحصر به فرد و گشت ‌وگذار در بخش شاپینگ استانبول را لذت ‌بخش‌تر خواهد کرد.

قدم زدن روی پل گالاتا
اگر در استانبول هوای پیاده ‌روی به سرتان زد، می‌توانید سری به این پل بزنید تا ماهیگیران محلی، فروشندگان چوب شورهای کنجدی و قایق های حامل مسافران در مسیر بسفر را تماشا کنید.

خوردن یک چوب شور کنجدی

از جلوی هر شیرینی‌ فروشی شهر که بگذرید، می‌توانید سراغ این چوب شورهای کنجدی را بگیرید. مخصوصا موقع عبور از میدان استقلال می‌توانید از دکه های قرمزرنگ آن را خریداری کنید.

سفر با قایق به پایین تنگه بسفر

اگر زمان محدودی برای گردش در استانبول دارید و می‌دانید فرصت نخواهید کرد همه جاذبه‌هایش را ببینید، ثبت نام در یک تور تنگه بسفر راه خوبی برای یک نظر کلی و جامع به دیدنی‌های اصلی این شهر است. طی این سفر، از جاهایی مثل کاخ دلماباغچه، دیوارهای روملی، برج دوشیزه، مسجدهای بی ‌شمار، کوشک‌ها و پارک‌های ساحلی عبور خواهید کرد.

سفارش دادن پودینگ سینه مرغ ترکی

در نگاه اول این غذا اصلا به نظر اشتهاآور نمی‌آید. مرغ برای دسر؟! خب… بله، اما قبل از اعتراض، اجازه بدهید بگوییم در واقع خیلی مزه مرغ را احساس نمی‌کنید. تاووک گوسو (Tavuk G??sü) یک خوراک معروف ترکی است که با آب ‌پز کردن سینه مرغ و بعد رشته رشته کردن آن درست می شود. سپس دوباره گوشت ها داخل مخلوطی از شیر، شکر، وانیل، نشاسته ذرت و آرد برنج پخته می‌شوند. محصول نهایی یک پودینگ شیرین است که می‌توانید روی آن دارچین ریخته و میل کنید.

نوشیدن چای ترکی

نمی‌شود به استانبول بیایید و بدون خوردن چای در یکی از آن لیوان‌های کمر باریک ترکش کنید! چای ترکی به شیوه‌ای منحصربه ‌فرد با استفاده از قوری دو طبقه، یکی برای آب جوش و دیگری برای دم کردن چای، تهیه می‌شود. سپس چای در استکان ریخته می‌شود و با آب جوش متناسب ذائقه فرد رقیق می‌شود.

صرف بورک

 بورک (Borek) یک نوع شیرینی ترکی سنتی است که از خمیر رشته رشته تهیه می‌شود. برای طعم ‌دار کردن، داخلش را پنیر فتا یا گوشت قرمه پر می‌کنند. می توانید به دلخواه مواد شیرین‌تری هم داخلش بریزید. می توانید به تنهایی بخورید یا همراه با چای.

اعجاز ایا صوفیا

این بنای شگفت ‌انگیز دارای تاریخچه‌ای طولانی است که از دوران کلیسای ارتدوکس شرقی شروع می‌شود و تا کلیسای روم تداوم می‌یابد و از همین رو زمانی یک کلیسای ارتدوکس و سپس مسجد و حالا هم موزه‌ای برای بازدید عموم است. بخش خارجی چندان توجه ‌برانگیز نمی‌نماید ولی به محض ورود، انبوه گنبدهای باشکوه و موزائیک‌های قدیمی مبهوتتان خواهد کرد.

بازدید از ایاصوفیای کوچک

کلیسای سن جرجیوس (Saints Sergius) و باکوس (Bacchus) معروف به ایاصوفیای کوچک، در واقع یک کلیسای ارتدوکس شرقی قدیمی است. گفته می‌شود، این کلیسا به عنوان تمرین و ماکتی از ایاصوفیای اصلی و توسط همان معماران ساخته شده است. ظاهرا آن زمان هم ماکت ‌سازی روش متداولی بوده است.

آب ‌انبار باسیلیکا

آب ‌انبار باسیلیکا (Basilica Cistern) به قولی قدیمی ‌ترین آب‌ انبار یافت ‌شده در شهر استانبول است. ستون‌های این مکان اغلب به نظر می‌رسد از ابنیه دیگری آورده شده است. جالب‌ترین آنها سر مدوسا است که در پایه یک ستون کار شده. همین طور ستونی که دارای حکاکی‌های اشکی است که گفته‌ می‌شود می‌تواند آرزوهای افراد را برآورده کند!