ترکیه همواره یکی از مقاصد گردشگری گردشگران ایرانی بوده است. استانبول، کوش آداسی، بدروم، آنتالیا، ازمیر و آنکارا شهرهای مورد علاقه بازدید کنندگان ایرانی هستند. کشوری که با نزدیکی به ایرن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفر شده است. با توجه به اینکه یکی از رسوم ارزشمند ما ایرانیان خرید سوغات برای عزیزانمان که همراهمان نیست می باشد در این مطلب کشور ترکیه را از نظر سوغاتی های رنگین و گاه هیجان انگیزش بررسی می کنیم.اگر انتخاب شما یکی از تور های ترکیه ساتراپ پرواز است، مطمئن هستیم از سفر با دست پر باز می گردید.

 باقلوا

با رفتن به کشور ترکیه می‌توانید سوغاتی‌های زیادی را با خود به خانه بیاورید که یکی از خوشمزه‌ترین آنها شیرینی معروف ترکیه یعنی باقلوا است. این شیرینی در بسیاری از شهرهای ایران و کشورهای عربی درست می‌شود اما جایگاه اصلی و اصیل آن کشور ترکیه است. باقلوا؛ نوعی شیرینی با ورقه‌های آردی است که در لابه‌لای آن از انواع مغزها استفاده می‌شود و روی آن شهد زعفران و شکر یا عسل ریخته می‌شود. باقلوای استانبول و ترکیه در اکثر فروشگاه‌ها و قنادی‌های این کشور  قابل خرید است.

نظر بنجوق

نظر بنجوق که در واقع همان چشم نظر ماست را با شکل‌ها و مدل‌های مختلف می‌توانید خریداری کنید و به عنوان سوغاتی هدیه دهید. نظر بنجوق را به صورت‌های مختلف جا سوییچی، لیوان، تی شرت، دیوارکوب و غیره می‌توانید در سرتاسر ترکیه و در تمام مراکز خرید آن پیدا کنید. نظر بنجوق هدیه‌ای است که هم با نرخ مناسب می‌توانید خریداری کنید و هم کاملاٌ نمادی از کشور ترکیه است.

ادویه جات

یکی دیگری از سوغاتی‌های معروف ترکیه، ادویه‌جات این کشور است. مانند هر کشوری ترکیه نیز ادویه‌جات مخصوص خود را دارد که برای ما ایرانی‌ها بسیار قابل استفاده و به ذائقه ما نیز بسیار سازگار است. اگر با تور استانبول به این شهر سفر می‌کنید و مایل به خرید ادویه جات هستید، حتماٌ سری به بازار معروف ادویه جات استانبول که بازار مصری نیز نامیده می‌شود، بزنید.

کشور ترکیه با داشتن مراکز خرید بسیار متنوع و هماهنگ با ذائقه تمامی افراد دنیا می‌تواند مقصد بسیار مناسبی برای گردشگران ایرانی و خارجی باشد، همراه با لذتی‌های بسیار از خریدهای دلچسب.
بزرگ‌ترین شهر ترکیه و مراکز فرهنگی، اقتصادی و توریستی این کشور استانبول یا قسطنطنیه است. تنوع سوغاتی‌های استانبول زیاد است اما از بهترین آن‌ها می‌توان به هنرهای دستی، فرش و قالیچه، زیورآلات و … اشاره کرد که سعی در راضی نگه‌داشتن انواع سلیقه‌ها دارد.

بازار کاپالی چارشی استانبول

بازار مسقفی با بیش از چهار هزار مغازه است، این بازار کوچه‌هایی دارد که نام‌گذاری آن‌ها براساس فعالیت انجام شده آن‌هاست. از جمله بهترین کالاهای آن که می‌توان به نوعی نیز سوغات ترکیه به‌ حساب آید ظروف مسی، برنجی، سرامیک و قالیچه، طلا جواهر، لباس‌های چرمی و صنایع دستی مختلف هستند. همچنین این بازار دارای بخشی مخصوص اشیاء عتیقه است که برای علاقه‌مندان به این دسته از کالاها می‌تواند بسیار جذاب باشد.

پنج مرکز خرید مهم استانبول

  • فروشگاه جم لوکمان حکیم؛ مرکز طلا و جواهر، ساخت زیورآلات سفارشی
  • مرکز خرید آکمرکز؛ عرضه ی انواع پوشاک ،عینک و…
  • بازار می سرچارشی؛ بازار تخصصی ادویه
  • بازار هنرهای استانبول؛ عرضه ی انوان صنایع دستی استانبول