وقتی برای اولین بار به ترکیه رفتم می دانستم استانبول بزرگ ترین شهر این کشور است و همه جاذبه های پر بازدید، در این شهر قرار دارند. استانبول مرکز حکومت روم شرقی و امپراتوری عثمانی بوده و هر محله ای از این شهر برای خود داستانی جذاب دارد. از وقتی برای اولین بار به این شهر رفتم تا حالا کتاب های زیادی را در مورد استانبول خوانده ام و فهمیدم که فقط بخش کوچکی از این شهر را بازدید کردم . فهمیدم برای درک عمیق و تحسین این شهر باید به مدت حداقل یک سال در آن زندگی کنم. برای این پست که در مورد محله های استانبول است از دوستم که در مورد ویژگی های هر منطقه اطلاعاتی را دارد کمک گرفتم. اگر می خواهید درباره محله های استانبول بیشتر بدانید در ادامه ساتراپ را همراهی کنید.

از نظر گردشگرانی که به شهر استانبول می روند سلطان احمد باید در بالای این لیست قرار بگیرد چون در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و پر از آثار تاریخی از امپراتوری های روم شرقی و عثمانی است. در این منطقه در کنار هر جاذبه گردشگری، هتل های زیادی، از هاستل ها گرفته تا هتل های پنج ستاره، قرار دارد، همچنین در رستوران های بیشمار این منطقه، غذاهای بین المللی و ترکی سرو می شود. اگر دلیل اصلی شما برای بازدید از استانبول، دیدن جاذبه هایی مثل مسجد آبی، ایاصوفیه و کاخ توپکاپی است، منطقه سلطان احمد جایی است که باید در آن اقامت کنید.

محله تکسیم و بی اوغلو  (Taksim and Beyoglu )

خصوصیت اصلی این محله ،خیابان استقلال آن است. خیابانی مرکزی که به صورت پیاده رو می باشد و شلوغ ترین خیابان ترکیه به حساب می آید. این خیابان که قبلا محل اقامت بزرگان بوده است، الان تبدیل به مرکز خرید و تفریح و محل لوکس ترین هتل های شهر شده است. ساختمان های ارزشمندی در این خیابان وجود دارد که هنر و فرهنگ این شهر را انعکاس می دهند.

محله فنار و بلاط (Fenar and balat)

با محبوب شدن تورهای پیاده روی در استانبول گردشگران زیادی به این دو محله می آیند تا میراث یونانی ها و یهودی ها را در این شهر تماشا کنند. در محله فتار که در ناحیه فاتح قرار دارد قبلا یونانی های ثروتمند زندگی می کردند، این را می توان از آثار یونانی زیادی که در این محله وجود دارد کاملا درک کرد. در طول تاریخ، بلاط محل زندگی یهودی های استانبول بوده است و قدیمی ترین عبادتگاه یهودی در شهر استانبول هم در این ناحیه قرار دارد. این دو ناحیه با غفلت هایی که در طول سال ها شد تبدیل به ویرانه شده بودند تا اینکه در سال ۲۰۰۳، بودجه ای را برای تعمیر خانه های عثمانی آن ها در نظر گرفتند.

محله بشیکتاش (Besiktas)

خیلی از مردم محله بشیکتاش را با تیم فوتبال معروف آن می شناسند. به راحتی می توانید پیاده و یا با اتوبوس از میدان تکسیم به این ناحیه برسید. از جاذبه های این ناحیه که ارزش بازدید دارند می توان به کاخ دلمه باغچه که در کنار برج ساعت و مسجدی با همین نام قرار دارد اشاره کرد. در این ناحیه با پیش رفتن در خیابان سیراگان و گذشتن از موزه دنیز و یکی از گران ترین هتل های ترکیه (سیراگن پالاس) به منطقه اورتاکوی می رسیم. مسجد این منطقه که در کنار پل معروف بسفر قرار دارد در عکس های منظره شهری استانبول زیاد به کار می رود. این ناحیه با رستوران های غذاهای دریایی ای که دارد شب ها بسیار سرزنده و پر هیاهوست. در محله بشیکتاش مجموعه کاخ موزه ییلیدیز را داریم که پارک آن یکی از معروف ترن فضاهای سبز شهر است.