اگر تور هند را به‌عنوان یکی از مناطق دیدنی تاج‌محل که کمتر شناخته‌شده، در مقابل بنای تاریخی در سواحل شمالی رودخانه جمنا در آگرا وجود دارد. این باغ بازمانده از دوران ایلخانی است، جاذبه‌ای باشکوه که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به هند و آگرا دیدن آن را از دست ندهید. این محل باغ مهتاب است که مجموعه باغ قدیمی به قدمت یک قرن است و به روی عموم باز است اما کمتر در موردش تبلیغ‌شده و به‌راحتی برای بازدیدکنندگان کوتاه‌مدت آگرا قابل بازدید نیست، در ادامه با ساتراپ همراه باشید.

این باغ آخرین باغ از ۱۲ باغ ساخته‌شده توسط مغول‌ها در هند است. ازنظر تاریخی باغ مهتاب توسط امپراتور بابر در اوایل دهه ۱۵۰۰، به‌عنوان آخرین محل بازدید تاج‌محل ساخته‌شده است. نمای خوش عکس تاج‌محل به‌راحتی می‌تواند تقریباً از هر نقطه از باغ با توجه به ساخت دقیق آن دیده شود. اما آنچه که این فضا را تماشایی می کند، دیدن آن آن هم در شب های مهتابی است. تصویر زیبایی که زیر نور مهتاب از این باغ می بینید به قدری زیباست که شاید اسم دیگری جز این هم نمی شد روی آن گذاشت. باغ مهتاب یک مجتمع چارباغ است. چار به‌عنوان ۴ معنا می شود. این سبک کلاسیک از باغ مغول به شکل کاملا مربع است. این عمارت راه زیبای پیاده روی، استخر با فواره های دیدنی، عمارت کلاه فرنگی سایه دار، گل های معطر، و بوته زارها را به نمایش می گذاشته است.

گردشگران تاج‌محل شایعه ای را در مورد تاج سیاه می‌گویند که اساس آن در محل باغ مهتاب ساخته‌شده است. متاسفانه، به همان اندازه که همه ما عاشق داستان جذاب هستیم، نادرستی این شایعه نیز ثابت شده است. یک پایه مستقیما در برابر بنای تاریخی تاج‌محل فعلی وجود دارد، اما در حین حفاریها تایید شد که این پایه چیزی جز بخشی از مجموعه سابق باغ نیست.