معرفی جاهای دیدنی ترابزون

در شمال شرقی ترکیه و در مجاورت دریای سیاه , شهر ساحلی ترابوزن واقع شده است. قرار گرفتن این شهر در مسیر جاده ابریشم بین تبریز و استانبول , ترابزون را به دروازه تجارت ایران و قفقاز در گذشته تبدیل کرده بود و به همین علت تنوع نژادی و مذهبی فراوانی در این شهر پدید آمده است. همچنین این امر باعث به وجود آمدن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی در این منطقه شده است. به علت همسایگی این شهر با دریای سیاه , ترابزون آب و هوای مرطوب و نیمه گرمسیری دارد. فراوانی هتل ها در این شهر خیال گردشگران را از بابت سکونت و اقامت در ترابزون راحت می کند.

۱. صومعه سوملا

ترابزون ترکیه را با صومعه سرای مشهورش می شناسند. صومعه سوملا در ترابزون ترکیه معروف ترین و صد البته زیباترین جاذبه گردشگری آن است. بنایی به جا مانده از سال ۳۸۶ میلادی که آن را برای فرار از دست دشمن و به نوعی پناهگاه در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح زمین و در شیب یک صخره ساخته اند که در ساخت آن کلیسای سنگی , کتابخانه , اتاق مهمان و حتی یک فواره نیز در نظر گرفته اند. امروزه منظره روبروی این صومعه سرا پارک ملی آلتین دره می باشد که با نمای بی نظیرش شکوه خاصی را به این منطقه از ترابزون بخشیده است.

صومعه-سوملا-در-ترابزون

۲. قلعه ترابزون

از آثار تاریخی ترابزون ترکیه می توان از قلعه ترابزون نیز نام برد. قلعه ای متعلق به دوره حکومت بیزانس که برخی ها قدمت ساخت آن را بیش از دو هزار سال تخمین زده اند. دیواره های قلعه ترابزون این شهر را به سه قسمت تقسیم کرده است که بنا به گفته تاریخ شناسان دستور ساخت آن را الکسیوس دوم صادر کرده بود هر چند در یکی از دروازه های این قلعه آثاری نیز از سلطان محمد دوم , شاه عثمانی نیز یافت شده است.

قلعه-ترابزون

۳. عمارت زیبای آتاتورک

عمارت زیبای آتاتورک در ترابزون که در اصل ابتدا برای یک تاجر مشهور یونانی توسط یک معمار ایتالیایی ساخته شده بود از زیباترین مکان های ترابزون است. سبک معماری این بنا و فضای بیرونی آن به نحوی بسیار عالی ایجاد شده است. این عمارت که آتاتورک در اقامت خود در ترابزون انتخاب کرده بود اکنون به عنوان موزه قوم شناسی بدل شده است. نکته جالب توجه آن وجود فرش های نفیس ایرانی در دکوراسیون داخلی عمارت آتاتورک در ترابزون می باشد.

عمارت-آتاتورک-در-ترابزون

۴. روستای “اوزون گل”

در بازدید از ترابزون ترکیه هیچ گردشگری تماشای روستای “اوزون گل” را از دست نمی دهد. منظره جادویی این روستا هر توریستی را به وجد می آورد. قرار گرفتن این روستا در دره ای که اطرافش پوشیده از کوه های سرسبز و خرم می باشد و دریاچه ای که انعکاس رنگ سبز درختان اطراف , آب آن را به رنگ سبز درآورده است باعث حیرت بسیاری از گردشگران می شود. روستای اوزون گل ترابزون محلی بسیار مناسب برای تمدد اعصاب و رسیدن به آرامش می باشد.

روستای-اوزون-گل-ترابزون